Nahajate se na arhivskem spletnem mestu Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

Festival Borštnikovo srečanje — Arhiv 2010 - 2016

Uvodni nagovor ter predstavitev projekta STEP ter sodelujočih mest

Hans van Maanen, Andreas Kotte in Maja Šorli

Na začetku bosta predstavljena STEP – Projekt za raziskovanje evropskih gledaliških sistemov (Project on European Theatre Systems) in njegova najnovejša raziskava, ki preučuje gledališko življenje v manjših evropskih mestih. Raziskovanje v okviru projekta STEP se uvršča v tradicijo sociološkega, filozofskega in psihološkega preučevanja, katerega predmet so funkcije umetnosti v družbi, zlasti pa raziskovanje občinstva. STEP se je lotil primerjave na mednarodni ravni, namesto na izjemne predstave, ki navdušujejo gledališke strokovnjake, pa se je osredinil na tiste običajne, iz katerih izhaja večina izkušenj gledališkega občinstva. Raziskava temelji na sedmih mestih v sedmih različnih evropskih državah: Aarhusu (Danska), Bernu (Švica), Debrecenu (Madžarska), Groningenu (Nizozemska), Mariboru (Slovenija), Tartuju (Estonija) in Tyneside (Velika Britanija). Ta mesta imajo nekaj skupnih značilnosti: niso niti glavna mesta niti gledališke prestolnice države. Gre za univerzitetna mesta in regionalna kulturna središča, število prebivalcev pa se giblje med 240.000 in 100.000 (z izjemo pokrajine Tyneside na severu Anglije).

 

Hans van Maanen je nekdanji dramaturg. Leta 2011 se je upokojil kot profesor umetnosti in družbe ter gledaliških študijev na Univerzi v Groningenu (Nizozemska). Bil je tudi podpredsednik in izvršni vodja Sklada za uprizoritvene umetnosti Nizozemske ter član izvršnega odbora IFTR. Od leta 2011 je predsednik Sveta za umetnost Groningena. Med drugim je izdal naslednja dela: (1998) Theatre Worlds in Motion. Structures, Politics and Developments in the Countries of Western Europe, Amsterdam-Atlanta: Rodopi (ur. s S. E. Wilmerjem) ter (2009) How to Study Artworlds. On the Societal Organization of Aesthetic Experience. Amsterdam: AUP.

Andreas Kotte je profesor gledaliških študijev in od leta 1992 vodja Inštituta za gledališke študije (ITW) Univerze v Bernu (Švica). Izobraževal se je na področju gradbenega inženirstva in gledališke osvetljave, študiral pa je na Humboldtovi univerzi v Berlinu, in sicer gledališke študije, kulturne študije in estetiko. Njegova raziskovalna področja so zgodovina gledališča, gledališka teorija in dramaturgija.

Maja Šorli dela kot raziskovalka na AGRFT UL ter kot dramaturginja, avtorica besedil, pedagoginja in ustvarjalka na področju novih medijev. Doktorirala je leta 2011 na AGRFT UL. Leta 2014 je izdala monografijo Slovenska postdramska pomlad pri založbi Knjižnica MGL. Je članica raziskovalne skupine STEP ter Društva gledaliških kritikov in teatrologov Slovenije. Je tudi glavna urednica Amfiteatra, revije za teorijo scenskih umetnosti.