Literatura na cesti
Študentski svet Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in Slavistično društvo Maribor v sodelovanju s Festivalom Borštnikovo srečanje
Tretja izdaja projekta Literatura na cesti prinaša časovno in vsebinsko doslej najbolj osredotočeno šestdnevno dogajanje, ki ga bomo v partnerskih mestih Evropske prestolnice kulture predstavili skozi štirinajstdnevni časovni okvir. Izbrani dnevi dogajanja so ponedeljek (15. in 22. oktober), sreda (17. in 24. oktober) in petek (19. in 26. oktober).
Letošnja osrednja tematska nit je mladinska literatura, posledično pa nagovor mlajšega literarnega občinstva. Šest dogajalnih dni pomeni predstavitev šestih avtoric in avtorjev, ki smo jih izbrali s pomočjo prof. dr. Dragice Haramija, ene najvidnejših strokovnjakinj na tem področju. Nekateri avtorji, ki se bodo predstavljali na letošnjem projektu, so vključeni v učne načrte, bralno značko, njihova pot v oblikovanje slovenske mladinske književnosti se vidno vzpenja.
Izobraževalna nota projekta ostaja enako pomembna oz. se letos kaže še močneje, saj bomo šolam obisk Literature na cesti ponudili kot alternativo uri slovenskega jezika. Naša želja je bila k sodelovanju pritegniti tudi osnovnošolske otroke, ki bodo na izbranih prizoriščih svojega mesta prebirali lastne kratke zgodbe.
Letos smo za nagovarjanje občinstva izbrali obiskana mestna jedra in k organizaciji projekta povabili tudi z literaturo vsestransko povezano ustvarjalko Simono Kopinšek.
Študentje slovenskega jezika na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru in člani študentske sekcije Slavističnega društva Maribor bodo po zaključenem projektu izdali publikacijo, ki bo nastopajoče avtorje predstavila vsestransko, tako bibliografsko kot tudi z beleženjem njihovih intimnejših razmišljanj o ustvarjanju. Objavljene bodo tudi zgodbe otrok, ki bodo na ta način morda še bolj vzljubili literaturo in se že v zgodnji mladosti poistovetili z Literaturo na cesti.
Moto letošnjega projekta je "Če berem mlad, imam vse življenje literaturo rad."
Marko Lük