Nahajate se na arhivskem spletnem mestu Festivala Borštnikovo srečanje - za obisk aktualnega spletnega mesta, kliknite tukaj.

Festival Borštnikovo srečanje — Arhiv 2010 - 2016

Dramatično društvo in njegov vpliv na razvoj slovenske dramatike med letoma 1867 in 1892

Gašper Troha

Ustanovitev Dramatičnega društva leta 1867 velja za začetek sklenjenega profesionalnega gledališkega delovanja na Slovenskem. Gledališča pa seveda ni brez dramskih tekstov, enako kot velja, da razvoja dramatike praviloma ne more biti brez možnosti njene gledališke realizacije. Tega so se zavedali že ustanovitelji Dramatičnega društva, ki so leta 1867 ustanovili tudi knjižno zbirko Slovenska Talija, v kateri so objavljali dramska in strokovna besedila. Do lleta 1892, ko je bilo zgrajeno Deželno gledališče in je gledališko dogajanje na Slovenskem dobilo nov zagon, je v zbirki izšlo kar 57 knjig, med katerimi je največ prav dramskih tekstov. Kakšen je bil torej vpliv Dramatičnega društva na razvoj slovenske dramatike? Koliko je nanj vplival siceršnji repertoar in koliko pričakovanja publike?

 

Dr. Gašper Troha je doktoriral na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Ukvarja se s sociologijo literature, še posebej z vprašanji sodobne svetovne in slovenske dramatike in gledališča. Predava na Filozofski fakulteti, bil je programski vodja Mednarodnega literarnega festivala Vilenica (2010–2013) in generalni direktor Direktorata za ustvarjalnost na Ministrstvu za kulturo RS (2013–2014). Objavljal je v številnih domačih in tujih znanstvenih revijah, v letu 2015 pa je izdal monografijo Ujetniki svobode o razvoju slovenske dramatike in gledališča pod socializmom.